Pomoc ¿ywno¶ciowa

PROGRAM OPERACYJNY POMOC ¯YWNO¦CIOWA 2014-2020
JEST WSPÓ£FINANSOWANY Z EUROPEJSKIEGO FUNDUSZU POMOCY NAJBARDZIEJ POTRZEBUJ¡CYM
PODPROGRAM 2021
JEST WSPÓ£FINANSOWANY Z EUROPEJSKIEGO FUNDUSZU POMOCY NAJBARDZIEJ POTRZEBUJ¡CYM
PODPROGRAM 2021
CELEM PROGRAMU jest zapewnienie najubo¿szym mieszkañcom Polski pomocy ¿ywno¶ciowej oraz uczestnictwa w dzia³aniach w ramach ¶rodków towarzysz±cych w okresie luty 2023 – sierpieñ 2023, a jej celami szczegó³owymi s±:
- organizacja i koordynacja sieci dystrybucji pomocy ¿ywno¶ciowej sk³adaj±cej siê z organizacji partnerskich lokalnych, zwanych dalej OPL, zgodnie z zasadami PO P¯,
- racjonalne zagospodarowanie artyku³ów spo¿ywczych otrzymanych z OPO oraz z innych ¼róde³, na potrzeby udzielania pomocy ¿ywno¶ciowej osobom najbardziej potrzebuj±cym,
- przekazanie artyku³ów spo¿ywczych osobom zakwalifikowanym do otrzymania pomocy ¿ywno¶ciowej zgodnie z zasadami POP¯,
- prowadzenie dzia³añ w ramach ¶rodków towarzysz±cych w¶ród osób najbardziej potrzebuj±cych zakwalifikowanych do objêcia pomoc± ¿ywno¶ciow±, maj±cych na celu w³±czenie spo³eczne.
OKRES DYSTRYBUCJI ¯YWNO¦CI: czerwiec 2023 – sierpieñ 2023
Pomoc ¿ywno¶ciowa dystrybuowana jest przez Radomski Bank ¯ywno¶ci do Organizacji Partnerskiej Lokalnej [OPL] na terenie województwa mazowieckiego która przekazuje ¿ywno¶æ bezpo¶rednio do osób potrzebuj±cych.
KRYTERIA KWALIFIKOWALNO¦CI I SPOSÓB KWALIFIKACJI:
- Pomoc w ramach POP¯ kierowana jest do tych osób i rodzin, które z powodu niskich dochodów nie mog± zapewniæ sobie/rodzinie odpowiednich produktów ¿ywno¶ciowych (posi³ków) i dlatego te¿ trafiaæ bêdzie do ograniczonej liczby osób znajduj±cych siê w najtrudniejszej sytuacji ¿yciowej (okre¶lonej przes³ankami z art. 7 ustawy o pomocy spo³ecznej oraz poziomem dochodów odniesionych do procentowej warto¶ci odpowiedniego kryterium dochodowego okre¶lonego w tej ustawie - których dochód
- do 14.05.2023 nie przekracza³ 220% kryterium dochodowego uprawniaj±cego do skorzystania z pomocy spo³ecznej, tj. 1707,20 PLN dla osoby samotnie gospodaruj±cej i 1320,00 PLN dla osoby w rodzinie,
- od 15.05.2023 nie przekracza 235% kryterium dochodowego uprawniaj±cego do skorzystania z pomocy spo³ecznej, tj. 1823,60 PLN dla osoby samotnie gospodaruj±cej i 1410,00 PLN dla osoby w rodzinie,
stanowi±c systematyczne wsparcie. Pomoc udzielana bêdzie w postaci artyku³ów spo¿ywczych lub posi³ków, które bêd± przekazywane osobom najbardziej potrzebuj±cym bezp³atnie.
- Sposób kwalifikacji:1
- OPS bêd± wydawaæ osobom potrzebuj±cym skierowania do otrzymania pomocy ¿ywno¶ciowej lub przekazywaæ OPL listy osób zakwalifikowanych do pomocy z POP¯, pod warunkiem uzyskania zgody tych osób;
- OPL mog± w swoich siedzibach przyjmowaæ o¶wiadczenia od osób kwalifikuj±cych siê do przyznania pomocy ¿ywno¶ciowej [za³±cznik nr 5 do wytycznych]. O¶wiadczenia wraz z wype³nionym skierowaniem przekazywane bêd± do OPS, , który potwierdza do kwalifikowalno¶æ do przyznania pomocy;
- OPL mog± samodzielnie kwalifikowaæ wy³±cznie osoby bezdomne do udzia³u w POP¯ na podstawie podpisanego o¶wiadczenia [za³±cznik nr 6 do wytycznych].
ZASADY PRZEKAZYWANIA ARTYKU£ÓW SPO¯YWCZYCH:
Pomoc ¿ywno¶ciowa jest przekazywana osobom najbardziej potrzebuj±cym za po¶rednictwem Organizacji Partnerskich Lokalnych jako zestaw artyku³ów spo¿ywczych w formie paczek ¿ywno¶ciowych lub posi³ków.
- Zestaw roczny artyku³ów spo¿ywczych obejmuje artyku³y spo¿ywcze w ³±cznej ilo¶ci ok. 28,17 kg w tym:
NAZWA ARTYKU£U ILO¦Æ SZTUK NA OSOBÊ OPAKOWANIE JEDNOSTKOWE (KG/L) ILO¦Æ KG NA OSOBÊ CUKIER BIA£Y 2 1 2,00 MAKARON JAJECZNY 4 0,5 2,00 MLEKO UHT 2 1 2,00 OLEJ RZEPAKOWY 2 1 2,00 POWID£A ¦LIWKOWE 1 0,3 0,3 SZYNKA WIEPRZOWA 3 0,3 0,9 - Paczka ¿ywno¶ciowa to minimum kilka artyku³ów spo¿ywczych [co najmniej 3] z ró¿nych grup towarowych wydawanych jednorazowo. Uznaje siê za dopuszczalne aby organizacje jednorazowo wydawa³y artyku³y ¿ywno¶ciowe bez ograniczeñ co do minimalnej liczby produktów w pojedynczym wydaniu. Zestaw artyku³ów spo¿ywczych na Podprogram 2021 Plus okre¶lony jest dla jednego odbiorcy koñcowego, zarówno dla osoby samotnie gospodaruj±cej jak i dla osoby w rodzinie. Pomoc ¿ywno¶ciowa w formie paczek ¿ywno¶ciowych powinna byæ wydawana osobom najbardziej potrzebuj±cym równomiernie w trakcie ca³ego okresu dystrybucji w Podprogramie 2021 Plus.
- Posi³ek to ka¿dy posi³ek przygotowany w OPL, np. jad³odajnie, schroniska dla osób bezdomnych] do tego przeznaczone: ¶niadanie, II ¶niadanie, obiad – w szczególno¶ci gor±cy posi³ek, podwieczorek, kolacja]. posi³ki do spo¿ycia na miejscu s± przygotowywane i wydawane w placówkach posiadaj±cych zaplecze kuchenne (m.in. w schroniskach dla bezdomnych, jad³odajniach, noclegowniach) z wy³±czeniem ¶wiadczenia us³ug firm zewnêtrznych (np. catering).
- W przypadku gdy liczba osób uprawnionych do pomocy ¿ywno¶ciowej zg³aszaj±cych siê w trakcie realizacji Podprogramu 2021 Plus jest wiêksza ni¿ do danej OPR/OPL bêdzie wiêksza ni¿ planowana, Instytucja Zarz±dzaj±ca dopuszcza zmniejszenie zestawu rocznego dla 1 osoby, nie wiêcej jednak¿e ni¿ do 80% jego ca³kowitej ilo¶ci (tj. do ok. 7,36 KG). W zestawie nale¿y w miarê mo¿liwo¶ci uwzglêdniæ produkty ze wszystkich 6 grup artyku³ów spo¿ywczych.
- W uzasadnionych sytuacjach np. stan zdrowia lub indywidualne potrzeby ¿ywno¶ciowe mo¿na zmieniæ artyku³ spo¿ywczy na inny w odpowiedniej proporcji lub zwiêkszyæ liczbê opakowañ.
- W przypadku rodzin z dzieæmi dopuszcza siê zwiêkszenie liczby opakowañ artyku³ów spo¿ywczych do potrzeb rodzin.
- ¯ywno¶æ jest wydawana osobom potrzebuj±cym w ramach POP¯ nieodp³atnie.
SK£ADANIE SKARG PRZEZ OSOBY NAJBARDZIEJ POTRZEBUJ¡CE:
Ka¿da osoba potrzebuj±ca ma prawo z³o¿enia skargi dotycz±cej sposobu dystrybucji ¿ywno¶æ do lokalnego Banku ¯ywno¶ci, nastêpnie do Federacji Polskich Banków ¯ywno¶ci z siedzib± w Warszawie albo do Instytucji Zarz±dzaj±cej - Ministra Rodziny i Polityki Spo³ecznej.
DZIA£ANIA TOWARZYSZ¡CE:
Dzia³ania realizowane przez Bank ¯ywno¶ci na rzecz podopiecznych OPL, przy wspó³pracy z OPL i OPS:
- warsztaty kulinarne;
- warsztaty edukacji ekonomicznej;
- warsztaty dietetyczne;
- warsztaty niemarnowania ¿ywno¶ci,
- inne dzia³ania o charakterze indywidualnym i zbiorowym charakterze akcyjnym lub cyklicznym, maj±ce na celu w³±czenie spo³eczne najbardziej potrzebuj±cych
Dzia³ania towarzysz±ce mog± odbywaæ siê w formie stacjonarnej lub zdalnej: on-line, telefonicznej, wydawniczej.
Dzia³ania realizowane s± w siedzibie organizacji bior±cej udzia³ w Podprogramie lub w miejscu wyznaczonym przez organizacjê na rzecz podopiecznych, którzy zostali zakwalifikowani do otrzymania pomocy ¿ywno¶ciowej, w pobli¿u ich miejsca zamieszkania. Terminy oraz miejsca realizacji warsztatów znajduj± siê na stronach internetowych Banków ¯ywno¶ci.
Dzia³ania realizowane przez Organizacje Partnerskie Lokalne na rzecz podopiecznych to:
- w³±czenie osób do¶wiadczaj±cych deprywacji materialnej w funkcjonowanie spo³eczno¶ci lokalnych, np.: zajêcia aktywizuj±ce i wspólne inicjatywy na rzecz spo³eczno¶ci lokalnej, zmierzaj±ce do wyj¶cia z ubóstwa;
- grupy wsparcia dla ró¿nych kategorii osób w trudnej sytuacji (np. osoby starsze, matki z dzieæmi, osoby samotne);
- pomoc towarzysz±ca niezbêdna do zaspokajania podstawowych potrzeb ¿yciowych – osób korzystaj±cych z pomocy ¿ywno¶ciowej (z wy³±czeniem pomocy rzeczowej);
- pomoc w utrzymaniu higieny osobistej osobom bezdomnym;
- wsparcie psychologiczne/terapeutyczne osób zagro¿onych wykluczeniem spo³ecznym.
Do udzia³u w dzia³aniach towarzysz±cych ma prawo ka¿da osoba, która otrzyma³a skierowanie z OPS do odbioru wsparcia ¿ywno¶ciowego w ramach POP¯ – ale nie znaczy to, ¿e ka¿da osoba musi z nich skorzystaæ. Konieczna jest wspó³praca z OPS w zakresie rzeczywistych potrzeb objêcia wsparciem dzia³aniami osób, które korzystaj± z POP¯. Dzia³ania nie mog± siê pokrywaæ z dzia³aniami prowadzonymi w ramach innych funduszy unijnych (EFS i PROW) w danym województwie, ale musz± byæ z nimi komplementarne.
¬ród³o: https://www.gov.pl/web/rodzina/podprogram-2021-plus
__________
1 W okresie epidemiologicznym OPS/OPL mo¿e kwalifikowaæ w sposób zdalny na podstawie z³±czników 5.1, 6.1, 7.1
Program Operacyjny Pomoc ¯ywno¶ciowa 2014-2020 [POP¯] wspó³finansowanego ze ¶rodków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebuj±cym.
PO P¯ przyczyniaæ siê bêdzie do ograniczania ubóstwa poprzez zwiêkszenie bezpieczeñstwa ¿ywno¶ciowego osób najbardziej potrzebuj±cych i realizacjê dzia³añ na rzecz w³±czenia spo³ecznego.
Pomoc w ramach PO P¯ kierowana jest do tych osób i rodzin, które z powodu niskich dochodów nie mog± zapewniæ sobie/rodzinie odpowiednich produktów ¿ywno¶ciowych (posi³ków) i dlatego te¿ trafiaæ bêdzie do ograniczonej liczby osób znajduj±cych siê w najtrudniejszej sytuacji (okre¶lonej przes³ankami z art. 7 ustawy o pomocy spo³ecznej oraz poziomem dochodów odniesionych do procentowej warto¶ci odpowiedniego kryterium dochodowego okre¶lonego w tej ustawie), stanowi±c systematyczne wsparcie. Pomoc udzielana bêdzie w postaci artyku³ów spo¿ywczych lub posi³ków, które bêd± przekazywane osobom najbardziej potrzebuj±cym bezp³atnie.
Organizacje realizuj±ce proces dystrybucji artyku³ów spo¿ywczych w¶ród osób najbardziej potrzebuj±cych zobowi±zane s± prowadziæ dzia³ania w ramach ¶rodków towarzysz±cych maj±ce na celu w szczególno¶ci:
- w³±czenie osób do¶wiadczaj±cych deprywacji materialnej w funkcjonowanie spo³eczno¶ci lokalnych,
- pomoc towarzysz±c± niezbêdn± do zaspokajania podstawowych potrzeb ¿yciowych osób korzystaj±cych z pomocy ¿ywno¶ciowej (z wy³±czeniem pomocy rzeczowej),
- wzmacnianie samodzielno¶ci i kompetencji w zakresie prowadzenia gospodarstwa domowego.
Poza powy¿szymi dzia³aniami realizowanymi w ramach dzia³añ statutowych organizacji, prowadzone bêd± równie¿ dzia³ania wspó³finansowane ze ¶rodków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebuj±cym w formie:
- warsztatów kulinarnych dla ró¿nych grup pokoleniowych z udzia³em ekspertów kulinarnych, kuchmistrzów i dietetyków pokazuj±cych ró¿ne mo¿liwo¶ci przygotowania potraw i wykorzystania artyku³ów spo¿ywczych,
- warsztatów dietetycznych i dotycz±cych zdrowego ¿ywienia,
- programów edukacyjnych maj±cych na celu zapoznanie z zasadami zdrowego od¿ywiania i przeciwdzia³ania marnowaniu ¿ywno¶ci,
- warsztatów edukacji ekonomicznej (nauka tworzenia, realizacji i kontroli realizacji bud¿etu domowego, ekonomicznego prowadzenia gospodarstwa domowego, z uwzglêdnieniem wszystkich finansowych i rzeczowych dochodów rodziny, w tym darów ¿ywno¶ciowych),
- inne dzia³ania o charakterze indywidualnym i zbiorowym charakterze akcyjnym lub cyklicznym, maj±ce na celu w³±czenie spo³eczne najbardziej potrzebuj±cych wynikaj±ce z potrzeb zg³aszanych przez uczestników bior±cych udzia³ w programie POP¯.
Dodatkowo, ka¿da z organizacji partnerskich regionalnych (OPR – np. Banki ¯ywno¶ci) i organizacji partnerskich lokalnych (OPL – m.in. organizacje partnerskie Banków ¯ywno¶ci) we wspó³pracy z o¶rodkami pomocy spo³ecznej (OPS) zobowi±zana jest:
- dostarczaæ odbiorcom pomocy informacje o miejscach, w których osoby mog± skorzystaæ z dzia³añ w ramach projektów EFS oraz pomoc osobom potrzebuj±cym w korzystaniu z takich dzia³añ,
- wspó³pracowaæ z OPS w celu udzielenia pomocy osobom korzystaj±cym ze wsparcia FEAD na drodze do aktywizacji spo³ecznej,
- oceniaæ w uzgodnieniu z OPS czy poszczególne osoby objête pomoc± ¿ywno¶ciow± wymagaj± wsparcia aktywizacyjnego oraz informowaæ odbiorców koñcowych o mo¿liwo¶ciach uzyskania takiego wsparcia ze ¶rodków EFS w poszczególnych regionach (informowanie o mo¿liwo¶ci uczestnictwa w konkretnych projektach),
- kierowaæ osoby zg³aszaj±ce chêæ korzystania z pomocy ¿ywno¶ciowej do OPS celem oceny w zakresie mo¿liwo¶ci objêcia wsparciem aktywizacyjnym.
Pomoc ¯ywno¶ciowa jest dystrybuowana z Banków ¯ywno¶ci [Organizacja Partnerska Regionalna – OPR] do Organizacji Charytatywnych [Organizacji Partnerskich Lokalnych – OPL].
