Program 500+

Okres zasi³kowy 2019/2021 obowi±zuje od dnia 01 lipca 2019 r. do 31 maja 2021 roku.
Od dnia 01 lipca 2019 r. ¶wiadczenia wychowawcze przys³uguj± na ka¿de dziecko do ukoñczenie 18 roku ¿ycia bez kryterium dochodowego. ¦wiadczenia przyznane s± na okres ¶wiadczeniowy 2019/2021 tj. od dnia 01 lipca 2019 r. do dnia 31 maja 2021 r. tj. prawo do ¶wiadczeñ ustalone jest od dnia 1 lipca 2019 r. do 31 maja 2021 r., natomiast w przypadku dzieci koñcz±cych w trakcie trwania okresu ¶wiadczeniowego 18 rok ¿ycia, ¶wiadczenie wychowawczego zosta³o przyznane do dnia przed ukoñczeniem przez dziecko 18 roku ¿ycia.
Od 2021 r. bêdzie obowi±zywaæ nowy okres ¶wiadczeniowy dla ¶wiadczenia wychowawczego, tzw. 500 plus.
Prawo do ¶wiadczenia wychowawczego bêdzie ustalane na okres od dnia 1 czerwca do dnia 31 maja roku nastêpnego.
Zmiany wprowadzi³a nowelizacja ustawy o pomocy pañstwa w wychowywaniu dzieci, która obowi±zuje od 01 lipca 2019 r. Przepisy przej¶ciowe ustanowi³y wyd³u¿ony okres ¶wiadczeniowy trwaj±cy do 31 maja 2021 r. dla wniosków z³o¿onych od 1 lipca 2019 r. Z tego powodu osoby, które w ubieg³ym roku sk³ada³y wniosek o wsparcie, w tym roku nie musz± ju¿ tego robiæ.
Od 2021 r. bêdzie obowi±zywaæ docelowy roczny okres ¶wiadczeniowy.
Wniosek o ¶wiadczenie wychowawcze (500 plus) bêdzie mo¿na z³o¿yæ:
• od 1 lutego 2021 r. – w przypadku wniosków sk³adanych drog± elektroniczn±;
• od 1 kwietnia 2021 r. – w przypadku wniosków sk³adanych w formie papierowej
Okres ¶wiadczeniowy 2021/2022 obowi±zywaæ bêdzie od dnia 01 czerwca 2021 r. do 31 maja 2022 roku.
Kiedy nast±pi wyp³ata ¶wiadczenia wychowawczego?
Termin ustalenia prawa do ¶wiadczenia oraz jego wyp³aty uzale¿niony jest od momentu z³o¿enia wniosku. Poni¿ej szczegó³owe terminy:
Z³o¿enie wniosku z wymaganymi dokumentami | Wyp³ata ¶wiadczenia |
do 30 kwietnia 2021 r. | do 30 czerwca 2021 r. |
od 1 maja do 31 maja 2021 r. | do 31 lipca 2021 r. |
od 1 czerwca do 30 czerwca 2021 r. | do 31 sierpnia 2021 r. |
od 1 lipca do 31 lipca 2021 r. | do 30 wrze¶nia 2021 r. |
od 1 sierpnia do 31 sierpnia 2021 r. | do 31 pa¼dziernika 2021 r. |
Prawo do ¶wiadczenia wychowawczego przys³uguje:
1. obywatelom polskim;
2. cudzoziemcom:
- do których stosuje siê przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia spo³ecznego,
- je¿eli wynika to z wi±¿±cych Rzeczpospolit± Polsk± dwustronnych umów miêdzynarodowych o zabezpieczeniu spo³ecznym,
- przebywaj±cym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy udzielonego w zwi±zku z okoliczno¶ciami, o których mowa w art. 127 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (Dz. U. poz. 1650, z zm.), je¿eli zamieszkuj± z cz³onkami rodzin na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
- posiadaj±cym kartê pobytu z adnotacj± „dostêp do rynku pracy”, je¿eli zamieszkuj± z cz³onkami rodzin na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z wy³±czeniem obywateli pañstw trzecich, którzy uzyskali zezwolenie na pracê na terytorium pañstwa cz³onkowskiego na okres nieprzekraczaj±cy sze¶ciu miesiêcy, obywateli pañstw trzecich przyjêtych w celu podjêcia studiów oraz obywateli pañstw trzecich, którzy maj± prawo do wykonywania pracy na podstawie wizy.
Prawo do ¶wiadczenia wychowawczego przys³uguje cudzoziemcom, je¿eli zamieszkuj± na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez okres, w jakim maj± otrzymywaæ ¶wiadczenie wychowawcze, chyba ¿e przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia spo³ecznego lub dwustronne umowy miêdzynarodowe o zabezpieczeniu spo³ecznym stanowi± inaczej.
¦wiadczenie wychowawcze przys³uguje:
1. matce,
2. ojcu,
3. opiekunowi faktycznemu dziecka albo
4. opiekunowi prawnemu dziecka.
¦wiadczenie wychowawcze przys³uguje do dnia ukoñczenia przez dziecko 18. roku ¿ycia.
W przypadku urodzenia dziecka, ukoñczenia przez dziecko 18. roku ¿ycia lub w przypadku gdy dziecko, zgodnie z orzeczeniem s±du, jest pod opiek± naprzemienn± obydwojga rodziców rozwiedzionych, ¿yj±cych w separacji lub ¿yj±cych w roz³±czeniu, kwotê ¶wiadczenia wychowawczego przys³uguj±c± za niepe³ny miesi±c ustala siê, dziel±c kwotê tego ¶wiadczenia przez liczbê wszystkich dni kalendarzowych w tym miesi±cu, a otrzyman± kwotê mno¿y siê przez liczbê dni kalendarzowych, za które to ¶wiadczenie przys³uguje. Kwotê ¶wiadczenia wychowawczego przys³uguj±c± za niepe³ny miesi±c zaokr±gla siê do 10 groszy w górê.
¦wiadczenie wychowawcze przys³uguje w wysoko¶ci 500,00 z³ miesiêcznie.
¦wiadczenie wychowawcze nie przys³uguje, je¿eli:
- dziecko pozostaje w zwi±zku ma³¿eñskim,
- dziecko zosta³o umieszczone w instytucji zapewniaj±cej ca³odobowe utrzymanie albo w pieczy zastêpczej,
- pe³noletnie dziecko ma ustalone prawo do ¶wiadczenia wychowawczego na w³asne dziecko,
- cz³onkowi rodziny przys³uguje za granic± na dziecko ¶wiadczenie o podobnym charakterze do ¶wiadczenia wychowawczego, chyba ¿e przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia spo³ecznego lub dwustronne umowy miêdzynarodowe o zabezpieczeniu spo³ecznym stanowi± inaczej. ¦wiadczenie wychowawcze na dane dziecko nie przys³uguje, je¿eli osobie samotnie wychowuj±cej dziecko nie zosta³o ustalone, na rzecz tego dziecka od jego rodzica, ¶wiadczenie alimentacyjne na podstawie tytu³u wykonawczego pochodz±cego lub zatwierdzonego przez s±d, chyba ¿e:
- drugie z rodziców dziecka nie ¿yje;
- ojciec dziecka jest nieznany;
- powództwo o ustalenie ¶wiadczenia alimentacyjnego od drugiego z rodziców zosta³o oddalone;
- s±d zobowi±za³ jedno z rodziców do ponoszenia ca³kowitych kosztów utrzymania dziecka i nie zobowi±za³ drugiego z rodziców do ¶wiadczenia alimentacyjnego na rzecz tego dziecka;
- dziecko, zgodnie z orzeczeniem s±du, jest pod opiek± naprzemienn± obojga rodziców sprawowan± w porównywalnych i powtarzaj±cych siê okresach.
Na jaki czas bêdzie przys³ugiwa³o prawo do ¶wiadczenia?
Od okresu ¶wiadczeniowego 2021/2022 prawo do ¶wiadczenia jest ustalane na okres roku – od 01 czerwca danego roku do 31 maja kolejnego roku. Wnioski w sprawie ustalenia prawa do ¶wiadczenia wychowawczego na kolejny okres s± przyjmowane od dnia 01 kwietnia danego roku, a w przypadku wniosków sk³adanych drog± elektroniczn± – od dnia 01 lutego danego roku.
W przypadku gdy osoba, marnotrawi wyp³acane jej ¶wiadczenie wychowawcze lub wydatkuje je niezgodnie z celem, organ w³a¶ciwy przekazuje nale¿ne osobie ¶wiadczenie wychowawcze w ca³o¶ci lub w czê¶ci w formie rzeczowej lub w formie op³acania us³ug.